Proč je stereotypní zobrazování menšin problém?

30. 01. 2018 11:22:03
Přemýšleli jste nad tím, jaký vliv může mít nejen obsah, ale i jazyk použitý ve zpravodajství o migrantech? Zejména ve společnosti, jako je ta česká, kde nemá běžný občan téměř žádný kontakt s migranty či uprchlíky?

Imigranti v médiích

Média nezřídka zobrazují menšiny a jejich členy stereotypně. Například Romové jsou považováni za kriminálníky, uprchlíci z Blízkého východu jsou vnímáni jako hrozba pro evropské hodnoty a muslimové jako náboženští fundamentalisté. Jak ale takové stereotypy působí na čtenáře a posluchače mediálních sdělení? Sylvie Graf, která působí na Psychologickém ústavu Univerzity v Bernu, se právě těmto tématům věnuje a na svém blogu přináší zajímavé poznatky nejen ze svého výzkumu, ale i z podobně zaměřených výzkumů svých kolegů.

Sylvie Graf si v rámci výzkumného projektu Imigranti v médiích klade za cíl zjistit, jakým způsobem média formují předsudky a postoje vůči různým skupinám imigrantů v různých kulturních kontextech (například Vietnamci a Romové v České republice, Kosovští Albánci a Italové ve Švýcarsku, nová vlna uprchlíků v dalších zemích EU). Zaměřuje se jak na vliv obsahu mediálních zpráv o imigrantech (pozitivní, negativní, ambivalentní zprávy), tak na vliv jazyka použitého pro popis etnicity imigrantů (pomocí podstatných a přídavných jmen). Soustředí se na psychologické procesy aktivované na základě těchto mediálních zpráv jako emoce nebo stereotypní vnímání. Klade důraz na srozumitelné předávání vědeckých zjištění profesionálům, kteří informují o imigrantech a ovlivňují tak veřejné mínění.

Afroameričan zloděj a Latinoameričan lenoch?

Podobné otázky jako Sylvie Graf si kladla také Srividya Ramasubramanianová z univerzity A&M v Texasu, která sledovala afroamerické a latinskoamerické menšiny v USA. Zaměřila se na dva nejčastěji zmiňované kulturní stereotypy spojené s těmito menšinami, a to kriminalitu a lenost. Srividya Ramasubramanianová zjistila, že stereotypní zobrazení menšin v médiích názory účastníků výzkumu ovlivnilo. Čím negativnějšímu zobrazení těchto menšin byli účastníci výzkumu vystaveni, tím negativněji naladění vůči těmto menšinám byli. Podstatná je i skutečnost, že předsudky vůči minoritám se u účastníků výzkumu neprojevily jen na úrovni pocitů, ale přenesly se i jejich do jednání. Konkrétně pak byli proti snaze politiků o podporu těchto menšin. Účastníci, kteří byli negativně naladěni vůči menšinám, zároveň vnímali negativně i snahu politiků o afirmativní akce, jakožto špatný způsob boje proti rasové diskriminaci.

Zmíněné výzkumy naznačují, že lidé ovlivnění sledováním stereotypního zobrazování menšin v médiích, mají tendence tyto stereotypy v souladu se sledovaným mediálním obsahem názorově přebírat a sami pak hodnotí menšiny negativněji. Nálad ve společnosti si samozřejmě všímají politici. V takto negativně naladěné společnosti je méně pravděpodobné, že se menšinám z jejich strany dostane podpory.

Filmy a televizní seriály pomáhají

Souvislost negativního zobrazování migrantů v médiích s vytvářením předsudků sledoval i výzkum italského vědce Emilia P. Visintina. I jeho poznatky poukazují na podstatnou úlohu médií při utváření postojů veřejnosti k migraci. Podle něj má většinová italská společnost omezený přímý kontakt s imigranty, a proto jsou pro mnoho Italů primárním zdrojem informací o migrantech média. Ukazuje se ovšem, že informace s touto tematikou jsou dvakrát častěji podávané spíše v negativním duchu. Pokud však mají lidé s migranty přímou zkušenost, obvykle ji hodnotí pozitivně. Z výzkumu dále vyplynulo, že v případě, kdy lidé sledovali zpravodajství o migrantech, docházelo u nich k nárůstu znepokojení a poklesu empatie vůči migrantům. Zatímco v případě, kdy lidé sledovali filmy a televizní seriály, v nichž byly hlavními hrdiny migranti, došlo k potlačení předsudků a zvýšení důvěry vůči migrantům.

Na další zajímavosti z výzkumů na téma mediálního zobrazování migrantů se můžete podívat na http://immigrants-project.eu/.

Autor: Migrace v souvislostech | úterý 30.1.2018 11:22 | karma článku: 9.29 | přečteno: 934x

Další články blogera

Migrace v souvislostech

Praha hledáčkem cizince

Když jsem, tehdy ještě v minulém století, Prahu navštívil poprvé, byla z toho láska na první pohled.

27.12.2017 v 10:00 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 610 |

Migrace v souvislostech

Hassan Ali Djan: Příběh dítěte, které vyrostlo příliš brzy

Hassan Ali Djan pochází z Afghánistánu. Je autorem autobiografické knihy Afghánistán. Mnichov. Já. Ve své knize popisuje svůj odchod z Afghánistánu, tíživou cestu do Evropy a začátky v nové zemi, kterou časem přijal za svůj domov.

22.12.2017 v 10:00 | Karma článku: 11.49 | Přečteno: 458 |

Migrace v souvislostech

Mikuláš do každé vietnamské večerky

„A teď budou Češi říkat, že už jim bereme i jejich svátky a zvyky,” pronesl v položertu mladý vietnamský dobrovolník, který 5. prosince 2017 stál na rušné pražské ulici převlečený za čerta.

20.12.2017 v 14:00 | Karma článku: 29.30 | Přečteno: 1075 |

Další články z rubriky Média

Michaela Piontková

Když nemáš IG, měj aspoň Bc.

Nahradí sociální sítě vzdělání? Lze je v některých případech považovat za nezbytné? O jejich reálném využití v různých profesích se dozvíte v dnešním článku.

17.10.2019 v 20:46 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 726 | Diskuse

Martin Faltýn

iDnes Premium - jak se vám líbí?

Server iDnes.cz jde se současnými trendy zpoplatňování článků. Nutno říci, že se nezpronevěřil informačnímu poslání a na rozdíl od jiných šel tzv. cestou "Premium" článků. Jaké jsou mé zkušenosti po 14 dnech a jaké jsou vaše?

16.10.2019 v 12:42 | Karma článku: 14.01 | Přečteno: 1700 | Diskuse

Josef Nožička

Zeptáš se na Čapí hnízdo? Neodmaturuješ… (dle reportáže České televize)

Bylo opravdu studentům plzeňské střední školy vyhrožováno, že budou mít problémy u maturity, pokud se budou při besedě s Andrejem Babišem ptát na Čapí hnízdo? Nebo jde jen o dezinformaci ze strany České televize?

14.10.2019 v 8:03 | Karma článku: 42.58 | Přečteno: 3013 | Diskuse

Lukáš Burget

Xaver Veselý, Česká televize a "Ústav nezávislé žurnalistiky"

Pozornost veřejnosti nedávno vzbudila rozmíška moderátora Xavera Veselého s redaktorkou pořadu Newsroom České televize. K tomu, co už bylo řečeno, dodává pan Veselý další zajímavá fakta.

5.10.2019 v 18:56 | Karma článku: 48.08 | Přečteno: 11807 | Diskuse

Jaroslav Polák

Vytěžování smrti

Zemře někdo slavný, spadne letadlo, padnou vojáci v Afghánistánu... a začne to, čemu říkám mediální vytěžování smrti. A ptám se, je to opravdu nutné?

2.10.2019 v 17:10 | Karma článku: 17.85 | Přečteno: 457 |
Počet článků 70 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1960

Jsme čtyři. Kristýna Brožová, Tereza Freidingerová, Adéla Jurečková a Anna Pacovská, tým Programu migrace společnosti Člověk v tísni. Klademe si za cíl vyvážené a zdrojově pestré mediální pokrytí tématu migrace. Prostřednictvím tohoto blogu, který funguje už od roku 2010, chceme široké veřejnosti nabídnout aktuální informace o migraci v souvislostech, o životě cizinců v České republice i jinde, dát příležitost migrantům se k tomuto tématu vyjádřit. Navštivte i náš facebook Fórum migrantů.
 

Najdete na iDNES.cz