Moldavská studentka, hrdinka dokumentu, se dostala zpět na školu

8. 11. 2014 19:46:09
Anička, dnes už opět studentka filozofické fakulty Univerzity Palackého, absolvovala dlouhou cestu návratu kestudiu,které musela před časem opustit.Se svoji snahou se stala loni hrdinkou dokumentárního filmu„Tváře našich evropských měst“, natočeného v rámci mezinárodního projektu Face2Face. V rozhovoruse hrdinky dokumentu ptám,jak se jí podařilo dostatzpětna univerzitu, kam cítila, že patří.

Ve filmu jsme sledovali tvůj příběh o tom, jak ses snažila vrátit ke studiu. Jak se ti to podařilo a jaké máš z toho pocity? Co jsi cítila, když jsi obdržela dopis o přijetí?

To byly smíšené pocity: přestože to byla velká radost, trápila mě nejistota ohledně mého budoucího studia - jak to dopadne na nové katedře.

Jak se ti podařilo vrátit zpátky na filozofickou fakultu?

Podávala jsem přihlášky na několik kateder, ale podařilo se mi dostat na katedru germanistiky. To pro mě znamenalo úplně nový zážitek a otevřely se mi v životě další možnosti, protože dlouho jsem nemluvila německy. Od té doby, co jsem ukončila studium ještě v Moldavsku. Doufám, že budu ve studiu úspěšná a konečně obdržím diplom Univerzity Palackého.

Jsi teď na magisterském oboru: jaké byly požadavky při přijímacích zkouškách?

Požadavky na magisterském byly následující: musela jsem donést jednostránkový projekt budoucí diplomové práce a představit ho členům příjímacího řízení jednotlivých kateder, na které jsem se hlásila. Na základě jednoho z nich jsem byla přijata na katedru germanistiky FF UP.

Pamatuješ si na pocity před začátkem školního roku?

Pocity si pamatuju docela dobře, semestr začal teprve nedávno. Byla jsem den před nástupem trochu nervózní. Každopádně jsem věděla, že všechno dopadne dobře.

Dá se říct, že se splnil tvůj sen?

Částečně ano, protože jsem zpět na univerzitě a jsem za to ráda. Pravě teď se cítím asi trochu rozrušená. Budu obklopená novými lidmi, novými informacemi, objeví se vztahy, pocity. Když jsem studovala v Moldavsku, opravdu mě nenapadlo, že přijedu do Česka, získám znalost češtiny a díky tomu půjdu opět studovat němčinu.

Tvým snem byla angličtina?

Ano, protože angličtinou se zabývám už skoro půlku života. Nepodařilo se mi tam ale složit přijímací zkoušky, takže budu studovat němčinu. Moje rodina to chápe a taky mě podporuje.

Sice uteklo jenom pár školních dnů a možná brzo pokládám otázku: všimla sis nějakého rozdílu v přístupu k vyučování nebo celkově při studiu na těchto dvou oborech?

I tam i tam jsou lidé milí a příjemní, snaží se mi pomoct, v čemkoliv mám problém. Jsou ochotní vysvětlit, nasměrovat. Proces zvykání na nové studium, jazyk, který jsem běžně nepoužívala skoro šest let, takový přístup zrychlí. Přizpůsobím se novým podmínkám rychleji.

Už seš přihlášena na náš informační systém Stag: objevily se tam nějaké změny, za ty dva roky, co jsi byla pryč?

Teď už se doba přihlášení automaticky prodlužuje, což dovolí studentům lépe prozkoumat nějaký předmět, popis kurzu i požadavky. Nemusíš být nervózní, že budeš za 15 minut odhlášen.

Jaký máš pocit po těch pár dnech, co jsi už byla ve škole?

Jsem trochu zmatená, protože musím přepnout mozek z angličtiny do němčiny, ale doufám, že to zvládnu.Tahromada nových informací na jednu stranu mě trochu trápí, ale na druhou - je to pro mě výzva. Proč nevyzkoušet něco nového a nenaučit se novým věcem?

Máš zároveň ještě stále doučování angličtiny?

Ano, mám jednu studentku. Baví mě to: můžu se stále zabývat angličtinou, sdílet ty znalosti, které mám. Jsem ráda, že jsme na stejné vlně. Je to sranda, takovéto studium přes Skype, ona se nachází v Moskvě.

Budete dál pokračovat?

Ano, ta holka nechce skončit. I mě baví takovýto styl výuky. To byl také další důvod, proč jsem si nezapsala více předmětů: máme cvičení skoro pět dnů v týdnu, potřebuju se připravovat na vyučování.

Je něco, s čím jsi nespokojená?

Jediná věc, která mě trápí, ale kterou nenapravím – je to částečně ten ztracený čas, který byl mimo univerzitu. Na škole se cítím dobře. Jsem tam, kde jsem chtěla být. Ale i ten čas mimo mi něco přinesl: nějaké zážitky, nová setkání, zkušenosti.

Už máš nějaké plány po skončení studia?

Během těch dvou let zkusím projít mezinárodními zkouškami z ruštiny, angličtiny, možná němčiny. To by mi mohlo otevřít další možnosti k získání statutu tlumočníka. Každopádně očekávám, že se také něčemu novému naučím a vyzkouším své znalosti v různých jazykových oborech.

Natáčení dokumentu Tváře našich evropských měst a on samotný nějak ovlivnil proces tvého návratu na školu?

Natáčení, ten celý proces, odtáhnul moji napjatou pozornost od té situaci. Prostě jsem se vrhla do něčeho nového, a tím pádem už jsem se nevěnovala tolik těm problémům, které byly, a našla jsem východisko i rychleji. Řídím se takovým heslem, že musím jít dál. Všichni máme omyly a děláme špatné kroky, ale to, co se dá napravit, to se snažím napravit, a jsem zpět na univerzitě.

Autorka: Anastasia Mega

Příspěvek vznikl v ramci projektu na integraci cizinců Face2Face II - podpora dialogu mezi migranty z třetích zemí a občany České republiky. Projekt je financován Ministerstvem vnitra ČR.

Ministerstvo vnitra ČR nenese odpovědnost za obsah příspěvku ani jeho užití. Výhradní odpovědnost nese autor.

Autor: Migrace v souvislostech | sobota 8.11.2014 19:46 | karma článku: 9.00 | přečteno: 510x

Další články blogera

Migrace v souvislostech

Proč je stereotypní zobrazování menšin problém?

Přemýšleli jste nad tím, jaký vliv může mít nejen obsah, ale i jazyk použitý ve zpravodajství o migrantech? Zejména ve společnosti, jako je ta česká, kde nemá běžný občan téměř žádný kontakt s migranty či uprchlíky?

30.1.2018 v 11:22 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 934 |

Migrace v souvislostech

Praha hledáčkem cizince

Když jsem, tehdy ještě v minulém století, Prahu navštívil poprvé, byla z toho láska na první pohled.

27.12.2017 v 10:00 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 610 |

Migrace v souvislostech

Hassan Ali Djan: Příběh dítěte, které vyrostlo příliš brzy

Hassan Ali Djan pochází z Afghánistánu. Je autorem autobiografické knihy Afghánistán. Mnichov. Já. Ve své knize popisuje svůj odchod z Afghánistánu, tíživou cestu do Evropy a začátky v nové zemi, kterou časem přijal za svůj domov.

22.12.2017 v 10:00 | Karma článku: 11.49 | Přečteno: 458 |

Migrace v souvislostech

Mikuláš do každé vietnamské večerky

„A teď budou Češi říkat, že už jim bereme i jejich svátky a zvyky,” pronesl v položertu mladý vietnamský dobrovolník, který 5. prosince 2017 stál na rušné pražské ulici převlečený za čerta.

20.12.2017 v 14:00 | Karma článku: 29.30 | Přečteno: 1075 |

Další články z rubriky Ostatní

Dana Adámková

Na kolenou mě houpal hrdina.

Podzimní procházky jsou nejlepší. Nádherný barevný svět kolem. A denně se barevnost mění. Není příliš horko ani zima. Psí holky jsou přešťastné, že můžou brouzdat listím po mém boku.

19.10.2019 v 19:02 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 198 | Diskuse

Karla Šimonovská - Slezáková

Začala jsem žít zase normálně aneb Co je dneska vlastně normální?

Byla to Itálie nebo pokrok, kdo nastartoval můj virtuální život? Asi obojí. Stesk po domově a začínající dostupnost notebooků, dat, dotykových telefonů, to odstartovalo můj ,,exhibicionismus."

19.10.2019 v 18:59 | Karma článku: 15.31 | Přečteno: 350 | Diskuse

Petr Šimík

Pane Tomáši Halíku, děkuji, že jste

Děkuji, že jste právě takový, jaký jste. Že budíte odpor ve své vlatní církvi, tomu se nedivím. Ale u nekřesťanů? To je úspěch.

19.10.2019 v 12:47 | Karma článku: 31.12 | Přečteno: 3781 | Diskuse

Martin Faltýn

Učitel sociologie vyřešil rasismus!

Je sobota, den odpočinku... aspoň pro většinu pracujících i jinak si na živobytí vydělávajících. Tak je čas zase trochu na pár odlehčených, víkendových slov. A následující řešení z nadpisu mne doslova šokovalo.

19.10.2019 v 12:20 | Karma článku: 16.01 | Přečteno: 674 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Kdo má prachy, tak má větší úd a menší mušličku

„Nedokonalé vzniká z dokonalého. Žena je nedokonalý a náhodně vzniklý muž. Je tedy logické, že tělo ženy vzniklo z těla muže.“ viz odkaz. Proto jsem volala Alenku, jak se řekne česky ženskému přirození, když muži mají úd a penis?

19.10.2019 v 9:16 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 1099 | Diskuse
Počet článků 70 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1960

Jsme čtyři. Kristýna Brožová, Tereza Freidingerová, Adéla Jurečková a Anna Pacovská, tým Programu migrace společnosti Člověk v tísni. Klademe si za cíl vyvážené a zdrojově pestré mediální pokrytí tématu migrace. Prostřednictvím tohoto blogu, který funguje už od roku 2010, chceme široké veřejnosti nabídnout aktuální informace o migraci v souvislostech, o životě cizinců v České republice i jinde, dát příležitost migrantům se k tomuto tématu vyjádřit. Navštivte i náš facebook Fórum migrantů.
 

Najdete na iDNES.cz