O tom, jaký jste odborník, rozhodne váš pas

10. 01. 2014 13:56:13
Česká republika se v posledních letech stala výhodným místem pro obchod. Více a více zahraničních firem přesouvá svou výrobu do Česka nebo tu outsorcuje své služby. To mění strukturu pracovního trhu i požadavky na pracovníky. Také více a více lidí z mnoha zemí vidí možnost profesního uplatnění v České republice. A chtějí zkusit podnikatelské štěstí či získat pracovní zkušenosti. Nebo na vlastní kůži zažít, jaké je to pracovat v mezinárodním týmu. Pro občany některých států to ale vůbec není snadné. Zvláště pro ty, kteří pocházejí ze zemí s vízovou povinností a často mohou zkušenost s prací v zahraničí získat jen s pomocí zprostředkovatelských služeb.

Pro pracovníky ze zemí EU je možnost pracovat někde jinde, než se narodili, na dosah ruky. Například pro občany Ruska, Ukrajiny, Moldávie atd. je ale možnost užívat si globální mobility nedosažitelným snem nebo musí projít trnitou cestou byrokracie. A to i pokud mají co nabízet na pracovním trhu.

Ovšem i přes všechny překážky a předsudky, jsou lidé pořád zvědaví, chtějí zkusit bydlet, pracovat nebo podnikat v zahraničí. Stěhování ale (i na krátkou dobu) je často spojeno se spoustou rizik, finančními i časovými náklady. A když jste občan ze zemí s vízovou povinností do většiny států, všechno se komplikuje ještě mnohem víc. Proto si každý snaží zjistit informace dopředu: jaké jsou možnosti pro byznys nebo jaké jsou šance najít si práci a v jakém oboru. Zájemci shánějí doporučení a různé informace, které se týkají hledání práce nebo zakládání firmy.

Pomoc na internetových fórech

Hodně lidí hledá informace a pomoc u krajanů, kteří už jsou v Česku. Jedním z mnoha pramenů informací jsou internetová fóra. Jsou plná zoufalých proseb o pomoc a rady nováčků v Česku nebo těch, kteří se sem chystají.

Na to reagují firmy – tzv. zprostředkovatelé, kteří využívají nováčkovské neznalosti prostředí a snaží se na tom vydělat peníze. Tak za otevření firmy a pomoc v žádání o podnikatelské vízum chtějí zhruba 1500 euro. V případě pomoci při vyřízení pracovního povolení ceny začínají od 250 euro.

Tyto firmy však nedávají žádnou garanci a nezkušení lidé se často stávají oběťmi podvodu.

Příkladem je citace z rusky mluvícího fóra: „Máme stejnou situaci, jako mnoha z Vás – chtěli bychom přijet do ČR. Ze začátku přijet podívat, strávit nějaký čas, a jestli se bude líbit to zůstat. Problém je v tom, že nabídek je VELICE hodně. Na internetu podle slov „emigrace do ČR“ najděte víc než několik stovek firem a fyzických osob, které za pár tisíc euro jsou připravení „udělat všechno na klíč“. Po telefonu slibují, že všechno bude překrásné a garantované. Ale když pak čteš fóry, tak chápeš, že všechno není tak růžové. Hodně se kdo stěžují, že se spolehnuli na „podvodníky“, které slibovali sto procentní výsledek. Ale na českém konzulátu všechny doklady zamítli. A firma, která připravovala doklady, pak říká, že to není jejich problém.“

I přes špatnou zkušenost lidí se zprostředkovatelskými firmami je takzvaný migrační průmysl v Česku pořád velice rozšířený. Proč ale se ale lidé obracejí na zprostředkovatelské firmy a znovu se spálí? Podle mého názoru je jedním z důvodů neprůhlednost a občas nefunkčnost systému rekruitmenta zahraničních pracovníků nebo procesu zakládání byznysu v ČR. Lidé, kteří zkoušejí zařídit všechno svými silami, nemají moc dobré zkušenosti.

Svědčí o tom i další citace: „Poraďte prosím Vás, má někdo zkušenost se zelenou kartou v oblasti IT? Začal jsem hledat práci, ale náborové pracovnici, jakmile dozvídají, že nemám vízum do ČR i hned odmítají předávat životopis na posouzení.“

Na problémy upozorňuje i tato citace: „Už dlouho sledují IT trh České republiky – odbornicí jsou potřeba v různých oblastech, ale nikdo nechce řešit work permit, work visa atd. Skoro všude chtějí – EU citizenship, nebo znalost češtiny. Jestli znalost češtiny je zdolatelnou překážkou, to EU citizenship je neřešitelným problémem. I záblesk se ve tmě neočekává....“

Komplikace na konzulátu

A i když se lidem podaří najít práci bez zprostředkovatele a domluvit se přímo se zaměstnavatelem, který mu poskytne všechny potřebné doklady, objevují se překážky při získávání víza na českém konsulátu v zahraničí.

Žena z Ukrajiny vypráví svůj příběh: „Můj manžel se zamiloval do České republiky. Je odborníkem na frézovací stroj a na soustruh. Začali jsme hledat práci v jeho oboru a je toho spoustu! Víc než 50 dopisů jsme napsali zaměstnavatelům, ale chtěli jenom ti pracovnici, co jsou už v ČR. Asi se jim nechtělo trápit s papíry. Pak jsme umístili CV na oficiální webovou stránku (praceprocizince.cz) a odpověděl jeden zaměstnavatel, který byl ochoten všechno zařídit, ale muselo se jet na pohovor (na krátkodobé vízum) a na vyřízení dokumentů. Zaměstnavatel poslal oficiální pozvání, manžel šel na český konzulát se všemi potřebnými doklady, ale za týden přišlo rozhodnutí o zamítnutí. Zaměstnavatel ale řekl, že počká, udělal ještě jedno pozvání v policii a poslal to. Čekáme a pak znovu půjdeme žádat o vízum. My se nevzdáváme!“

Člověk může být jakkoliv dobrým odborníkem nebo mít zajímavý byznys plán, hodnocen je ale především na základě toho, z jaké země pochází. Pro lidi z některých států jsou dveře zapečetěné, pro jiné pootevřené a pro další otevřené dokořán. To je často ještě jedním důkazem globální nerovnosti; pracovníci z jedné země jsou považováni za takzvané „expaty“ a jiní zase za nežádoucí migranty - i když přicházejí pracovat na vysoko kvalifikovaných pozicích.

Autor: Liudmila Kopecká

Článek byl napsán jako součást projektu Migration to the Centre, který finančně podpořila Evropská komise - program Evropa pro občany a Mezinárodní visegrádský fond.

Autor: Migrace v souvislostech | pátek 10.1.2014 13:56 | karma článku: 6.53 | přečteno: 716x

Další články blogera

Migrace v souvislostech

Proč je stereotypní zobrazování menšin problém?

Přemýšleli jste nad tím, jaký vliv může mít nejen obsah, ale i jazyk použitý ve zpravodajství o migrantech? Zejména ve společnosti, jako je ta česká, kde nemá běžný občan téměř žádný kontakt s migranty či uprchlíky?

30.1.2018 v 11:22 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 934 |

Migrace v souvislostech

Praha hledáčkem cizince

Když jsem, tehdy ještě v minulém století, Prahu navštívil poprvé, byla z toho láska na první pohled.

27.12.2017 v 10:00 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 610 |

Migrace v souvislostech

Hassan Ali Djan: Příběh dítěte, které vyrostlo příliš brzy

Hassan Ali Djan pochází z Afghánistánu. Je autorem autobiografické knihy Afghánistán. Mnichov. Já. Ve své knize popisuje svůj odchod z Afghánistánu, tíživou cestu do Evropy a začátky v nové zemi, kterou časem přijal za svůj domov.

22.12.2017 v 10:00 | Karma článku: 11.49 | Přečteno: 458 |

Migrace v souvislostech

Mikuláš do každé vietnamské večerky

„A teď budou Češi říkat, že už jim bereme i jejich svátky a zvyky,” pronesl v položertu mladý vietnamský dobrovolník, který 5. prosince 2017 stál na rušné pražské ulici převlečený za čerta.

20.12.2017 v 14:00 | Karma článku: 29.30 | Přečteno: 1075 |

Další články z rubriky Ostatní

Dana Adámková

Na kolenou mě houpal hrdina.

Podzimní procházky jsou nejlepší. Nádherný barevný svět kolem. A denně se barevnost mění. Není příliš horko ani zima. Psí holky jsou přešťastné, že můžou brouzdat listím po mém boku.

19.10.2019 v 19:02 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 216 | Diskuse

Karla Šimonovská - Slezáková

Začala jsem žít zase normálně aneb Co je dneska vlastně normální?

Byla to Itálie nebo pokrok, kdo nastartoval můj virtuální život? Asi obojí. Stesk po domově a začínající dostupnost notebooků, dat, dotykových telefonů, to odstartovalo můj ,,exhibicionismus."

19.10.2019 v 18:59 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 379 | Diskuse

Petr Šimík

Pane Tomáši Halíku, děkuji, že jste

Děkuji, že jste právě takový, jaký jste. Že budíte odpor ve své vlatní církvi, tomu se nedivím. Ale u nekřesťanů? To je úspěch.

19.10.2019 v 12:47 | Karma článku: 31.20 | Přečteno: 3928 | Diskuse

Martin Faltýn

Učitel sociologie vyřešil rasismus!

Je sobota, den odpočinku... aspoň pro většinu pracujících i jinak si na živobytí vydělávajících. Tak je čas zase trochu na pár odlehčených, víkendových slov. A následující řešení z nadpisu mne doslova šokovalo.

19.10.2019 v 12:20 | Karma článku: 16.27 | Přečteno: 681 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Kdo má prachy, tak má větší úd a menší mušličku

„Nedokonalé vzniká z dokonalého. Žena je nedokonalý a náhodně vzniklý muž. Je tedy logické, že tělo ženy vzniklo z těla muže.“ viz odkaz. Proto jsem volala Alenku, jak se řekne česky ženskému přirození, když muži mají úd a penis?

19.10.2019 v 9:16 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 1117 | Diskuse
Počet článků 70 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1960

Jsme čtyři. Kristýna Brožová, Tereza Freidingerová, Adéla Jurečková a Anna Pacovská, tým Programu migrace společnosti Člověk v tísni. Klademe si za cíl vyvážené a zdrojově pestré mediální pokrytí tématu migrace. Prostřednictvím tohoto blogu, který funguje už od roku 2010, chceme široké veřejnosti nabídnout aktuální informace o migraci v souvislostech, o životě cizinců v České republice i jinde, dát příležitost migrantům se k tomuto tématu vyjádřit. Navštivte i náš facebook Fórum migrantů.
 

Najdete na iDNES.cz